Special Services

 
Úvodní stránka - Profil firmy Fotogalerie Videogalerie Odkazy na výrobce Kontakty Facebook
SPECIAL IMPORT SPECIAL CARS Special Production Funventure Trips FOR SALE - Na prodej
Menu
 
SEMA SHOW 2016
Koncem října jsme vyrazili na téměř měsíční cestu do USA, jejíž cílem byl jednak 50. ročník megaakce SEMA SHOW a následně přejezd USA od západu na východ.

Potřetí jsem zavítal na akci, která nemá ve světě obdoby a je právem považována za TOP EVENT a MUST SEE z oblasti všech myslitelných (a někdy I nemyslitelných) aftermarket úprav automobilů veškerého druhu. Odtud i původní význam zkratky SEMA – při jejím založení v r. 1963 to byla SPEED EQUIPMENT MANUFACTURING ASSOCIATION, v r. 1970 byl význam zkratky změněn na SPECIALTY EQUIPMENT MARKET ASSOCIATION. Jako vždy se akce konala v Las Vegas v Nevadě. Tam dorážíme po cestě z Los Angeles, během které jsem uprostřed divočiny v centrální Kalifornii zakoupil Oldsmobile Dynamic 88 z roku 1960. Zkušební jízda měla až do Vegas téměř 700 km a Olds ji slupnul jako malinu, bez zaváhání a navíc standardním cestovním tempem aut současných.

SEMA začíná vždy v úterý ráno a končí v pátek odpoledne hromadnou jízdou vystavených krasavců a krasavic. Celý veletržní areál (Conventional Center) tvořící 4 obří haly a přiléhající plochy s asfaltovou zónou velikosti cca fotbalového hřiště, kde během celé akce duní motory, hoří gumy a valí se dým. Letos se tímto vším zdatně zabývalo několik Mustangů poslední generace – od čistě tovární verze pro běžné smrtelníky, přes upravenou okruhovou verzi až k neuvěřitelně hlučnému driftovacímu speciálu. Řidiči předváděli skvělé kousky a auta měli totálně pod kontrolou. Kromě toho se vzorku na pneumatikách úspěšně zbavovalo několik nových Raptorů a jeden pouštní trophy truck. Musím říci, že nový Raptor je sice designově moc pěkný, pro mě je však vyloženým zklamáním to, že původně montované osmiválce s objemem 6,2L byly nahrazeny pidimotůrkem s prapodivným označením 3,5 V6 Ecotec dopovaným dvěma turby. Nejenže se tento agregát pod kapotou trochu ztrácí, ale hlavne hodně divně zní – zvukem připomíná tak trochu vysavač a vůbec mi k tomu jak agresivně a monstrózně auto působí vzhledově, nesedí….ale to je otázka vkusu každého z nás, asi až čas a počty prodaných kusů ukáží, zda to byl od Fordu krok správným směrem. Musím jen dodat, že přestože by tento nový motor měl mít větší výkon I kroutící moment než předešlá V8, celkově na mě tyto nové Raptory, kterým jejich řidiči dávali opravdu zabrat, působili dost neohrabaně a ne zrovna svižně, jakoby na ty víc než 3 tuny na kolech ty motory prostě neměly…uvidíme.

Všechny haly a veškerý přilehlý prostor byly zaplněny k prasknutí, měl jsem pocit, že akce ja zase o něco větší a ty 4 dny, co SEMA trvá, jsou tak akorát, aby člověk stihnul vše projít. Opět vládly naliftované trucky, ze záplavy upravených Jeepů Wrangler Unlimited Rubicon až přecházely oči a z množství starých aut upravených ve stylu hot rod, custom, streed rod, low rider, rat rod, atd…na co si vzpomenete…se tajil dech….Vše v top kvalitě, je znát, že aby firma nebo společnost mohla na SEMU přijet vystavovat, musí splnit hodně přísná kvalitativní kriteria.

Samotná vozidla doplňovalo už tradičně stejně velké množství výrobců doplňků, technologií, kol a pneumatik. Z velkých hráčů – tedy Velké trojky – zde má již tradičně expozici Chrysler/ Mopar, letos přibyl také Ford. Musím řící, že na tom, jak obří a jak vybavené a čím doplněné tyto expozici mají nejen velcí hráči, ale I relativně menší firmy a výrobci, je vidět, jak bohatý tento segment trhu v USA je a o co dál anebo spíš jinde je oproti zbytku světa. Nebudu se pouštět do detailních popisů toho, co letošní SEMA show ukázala, posuďte sami, fotek je k prohlédnutí víc než dost.

Radek Macál
www.specialcars.cz

PS: Sema nejsou jen auta a jiná vozidla, ale zejména zajímaví lidé z oboru, který stále ukazuje, že život a jeho veškeré cesty se nemusí řídít jen ekonomií, ergonomíí, efektivitou atd., ale také prostou radostí, kreativitou, originalitou a pohodou.

PS2: A SEMA girls jsou také kapitolou samo o sobě – nakonec cars and girls k sobě odjakživa patří :)

>> celá fotogalerie ZDE
 
Special Import (poslední dovozy)
Special Import (Airstream)
US Car Shows
US Drag & Street Racing
R.I.P. aneb odpočívej v pokoji!
line
Pozvánka

JSME AUTORIZOVANÝ DOVOZCE DISKU A PNEUMATIK OD SPOL. WHEEL PROS, USA
Wheel Pros

Evans

Millers

kanystry

Special Cars 2012

Chrom plameny

Driversweb.cz
 
© 2005 - 2018 Special Services Úvodní stránka   |   Přidat k oblíbeným   |   E-mail
Webdesign a programování Licker.cz